Najlepsze lampy do pokoju dziennego

lampy-do-mieszkaniaNajlepsze lampy do pokoju dziennego

Dobre oświetlenie odgrywa kluczową rolę w każdym mieszkaniu. Dlatego jest to bardzo ważne, aby podczas wyboru lamp pamiętać, że mają one zapewnić dobre i jak najbardziej naturalne światło. Im lepsze światło mamy w mieszkaniu, tym lepiej ono wygląda i tym lepiej się w nim czujemy.

Jak dobrać światło do mieszkania?

Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że w każdym mieszkaniu rozłożenie oświetlenia może być nieco inne. Jeśli ktoś planuje remont albo buduje dom, to warto wtedy rozplanować jak najlepsze rozłożenie instalacji elektrycznej, która właśnie między innymi będzie dopasowana do odpowiedniego oświetlenia, czyli należy zadbać o odpowiednie umiejscowienie kabli w suficie i w ścianach. Podczas planowania pod uwagę należy wziąć między innymi wielkość poszczególnych pomieszczeń, wysokość sufitów, dostęp światła naturalnego, ilość wolnego miejsca, czy też stylistykę utrzymaną w mieszkaniu.

Na samym początku nie można zapomnieć o tym, że najważniejsze jest główne źródło światła w pomieszczeniu, którym zazwyczaj jest lampa wisząca. Jeśli ją wybierzemy, to zwróćmy uwagę na jej wielkość i zasięg światła, by była w stanie objąć jak największy obszar. Lampa powinna zostać dopasowana kolorystycznie i stylistycznie do mebli, a także do koloru ścian. Takie lampy wiszące tworzone są w naprawdę wielu konfiguracjach stylistycznych i kolorystycznych, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Lampy wiszące robione są z takich materiałów jak drewno, mosiądz, plastik, czy też szkło. Przy wyborze warto pamiętać o tym, że każdy z tych materiałów cechuje się odpowiednią trwałością, odpornością na uszkodzenia, czy też po prostu posiada swoje walory estetyczne. Niezależnie od tego, czy ktoś posiada wystrój wnętrza w stylu klasycznym, czy też retro, czy modernistycznym, czy może stworzył sobie wyjątkowo artystyczne wnętrze, zawsze znajdzie odpowiednie lampy wiszące. Lampy wiszące jednak nie będą pasować do każdego pomieszczenia, ze względu na jego charakter i warto o tym pamiętać. Przede wszystkim raczej powinno się ich unikać w małych korytarzach, czy też łazienkach. W zbyt małym pomieszczeniu, lampy wiszące mogą je jeszcze bardziej optycznie pomniejszyć.

Takie lampy wiszące, świetnie sprawdzą się jako oświetlenie główne także dlatego, aby optycznie obniżyć sufit. Może w nowoczesnym budownictwie nie jest to przydatne, ale jeśli ktoś mieszka w starej kamienicy, to na pewno boryka się z problemem zbyt wysokiego sufitu, który sprawia, że pomieszczenie wydaje się duże i puste. Prócz lamp wiszących, rozwiązaniem na taki zbyt wysoki sufit mogą być również żyrandole.

Co oprócz oświetlenia głównego?

Jeśli już zadbaliśmy o to, aby oświetlenie główne znajdowało się w pomieszczeniu, to warto także postarać się o kilka źródeł światła dodatkowego. Po pierwsze, może ono wspomagać lampy wiszące, które nie dostatecznie oświetlą całe pomieszczenie, a poza tym mogą być światłem zastępczym, jeśli na przykład takie oświetlenie całego pomieszczenia jest niepotrzebne. Są one również świetnym rozwiązaniem, jeśli w pomieszczeniu chce się stworzyć wyjątkowy klimat. Jako oświetlenie dodatkowe mogą służyć na przykład wspomniane już lampy wiszące, lampy stojące, kinkiety, czy też inne lampy stolikowe.

Jak dobrać lampy do salonu i jadalni?

Warto skupić się na tych pomieszczeniach, ponieważ w ciągu dnia, to właśnie w nich spędza się najwięcej czasu. Bardzo często jadalnia połączona jest z salonem, a czasem również z kuchnią, więc dobre oświetlenie jest bardzo ważne. Temat oświetlenia głównego, którym często są lampy wiszące, został już poruszony, więc tutaj należy wspomnieć o świetle dodatkowym. Jeśli posiadamy odpowiednio duże pomieszczenie i stół jadalny jest dość dużych rozmiarów, to można pozwolić sobie na to, aby nad tym stołem zostało zawieszonych kilka lamp wiszących. Będą one nadawać naprawdę niezwykły klimat, szczególnie w czasie posiłków. Takie rozwiązanie sprawia niesamowite wrażenie, w szczególności w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie. Lampy te mogą mieć przyciemniane klosze, aby światło było skupione tylko i wyłącznie na stole, co da niesamowity efekt. Jeśli chodzi o pozostałe części pomieszczenia, to jest ono także miejscem, w którym przykładowo czyta się książki, siedząc na kanapie lub na fotelu. Nie zawsze jest tam odpowiednie światło, dlatego najlepszym sposobem, aby je sobie zapewnić, jest zakupienie lampy stojącej, która dobrze oświetli czytany tekst. Dobrze jest wybrać taką, która posiada regulowaną wysokość, czy też możliwość zmienienia jej kąta nachylenia, daje to dodatkowy komfort. Kinkiety  nie będą oferować dobrego światła do czytania, jednak świetnie sprawdzą się w słabiej oświetlonych punktach dają nieco klimatycznego światła. Nie są one zbyt mocne, jednak świetnie łączą swoje funkcje, by dobrze wyglądać i wpasować się w klimat, a także doświetlić poszczególne miejsca.

Powyżej został podany przykład, aby lampy wiszące znajdowały się nad stołem jadalnym, jednak pytanie, jakie można sobie w tym punkcie zadać, jest to, jak wysoko taka lampa powinna zostać zawieszona? Najlepszym punktem, jest zawieszenie kilkadziesiąt centymetrów powyżej linii oczu, aby światło nie oślepiało i nie przeszkadzało w rozmowach, czy podawaniu czegoś przez stół.

Post Author: Lampa7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *